Dlaczego warto stosować natryskową izolację z piany poliuretanowej?
Izolacja natryskowa z pianki poliuretanowej, bez względu na to czy jest nakładana na fundamentach i/lub elewacji obiektu, czy też wewnątrz budynku, posiada kilka unikalnych cech, których nie posiadają tradycyjne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna i styropian.
Kluczową zaletą izolacji natryskowych z pianek poliuretanowych jest ich wyjątkowo niski współczynnik przenikalności cieplnej. Cecha ta powoduje, że warstwa izolacyjna z pianki poliuretanowej, przy takim samym współczynniku przenikalności cieplnej może być po prostu cieńsza w porównaniu do izolacji z wełny lub styropianu.
Przykładowa grubość warstwy izolacji z pianki poliuretanowej w porównaniu do izolacji z wełny mineralnej, styropianu i drewna, przy zachowaniu takiego samego współczynnika przenikalności cieplnej.
Ze względu na swoja adhezję piankę poliuretanową można nakładać na dowolne podłoże, a szybkość zastygania sprawia, że nałożona pianka nie spływa. W przypadku, kiedy narażona jest na działanie promieniowania UV, pokrywa się ją odpowiednią farbą. To również stanowi dodatkową hydroizolację i poprawia walory estetyczne.
Uniwersalność tego rodzaju izolacji pozwala na wszechstronne zastosowanie.
Kluczowe cechy izolacji natryskowej z piany poliuretanowej w porównaniu do izolacji z wełny mineralnej i styropianu.
Pianka poliuretanowa | Wełna mineralna | Styropian |
---|---|---|
Niezapalna. Natryskowa izolacja pianką poliuretanową całkowicie eliminuje ryzyko powstawania nieszczelności. Działa impregnująco. Zabezpiecza drewno przed pleśnią, a metal przed korozją. Idealnie dopasowuje się do każdej powierzchni i skomplikowanych kształtów. Posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Tworzy powłokę hydroizolacyjną. Stanowi barierę dla wilgoci i nie dopuszcza do powstawania pleśni oraz grzybów. | Niezapalna Zapewnia stosunkowo wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną Najczęściej stosowana do ocieplenia poddaszy użytkowych, z uwagi na możliwość dopasowania do kształtu krokwi. Pochłania wilgoć z powietrza, co znacznie pogarsza jej właściwości izolacyjne Często się osuwa tworząc nieszczelności | Posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Słaba izolacyjność akustyczna. Z uwagi na kruchość i znaczną sztywność trudno go dopasować i szczelnie wypełnić miejsca trudno dostępne. Niska odporność na działanie wysokich temperatur. |