Natryskowe pianki poliuretanowe otwarto i zamkniętokomórkowe
Rodzaje natryskowych pian poliuretanowych
PIANKA POLIURETANOWA OTWARTOKOMOROWA [lekka]
Jest to pianka o gęstości około 8,5kg/m³.
Stosowana jest najczęściej jako:
Termoizolacja oraz izolacja akustyczna poddaszy (ocieplenie poddaszy),
Termoizolacja oraz izolacja ścian działowych w budynkach o konstrukcji szkieletowej (ocieplenie budynków).
Natrysk pianki poliuretanowej prowadzi się bezpośrednio na wewnętrzną stronę dachu, przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Po aplikacji pianka w ciągu kilku sekund zwiększa swoją objętość około 120 krotnie, wypełniając wszystkie szczeliny i trudno-dostępne miejsca, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne.
Gwarantuje idealną szczelność izolacji. Tak nałożona pianka jest gotowa do pokrycia płytą kartonowo-gipsową. Dzięki budowie otwartych komórek zapewnia ona oddychanie przegrody, co znacznie zwiększa komfort w naszym mieszkaniu.
W porównaniu do tradycyjnych sposobów izolacji system otwartokomórkowy posiada współczynnik przewodzenia ciepła λ jest mniejszy niż w przypadku wełny mineralnej czy styropianu, a co za tym idzie można nałożyć dużo cieńszą warstwę pianki i zyskać na kubaturze pomieszczenia. Pozbywamy się też kosztów dodatkowych materiałów budowlanych: gwoździ, folii paroizolacyjnej, kleju itp. Pianka poliuretanowa doskonale nadaje się do docieplenia poddaszy oraz remontów budynków.
Pianki poliuretanowe otwartokomórkowe a właściwie ich struktura, umożliwia swobodną dyfuzję pary wodnej z wnętrza pomieszczeń przez ten izolator, podobnie jak ma miejsce w przypadku wełen. Dlatego w przypadku zastosowania tego materiału, niezbędna jest przestrzeń wentylacyjna, którą wykonuje się tak jak w przypadku wełny mineralnej. Wymaga zamontowania membrany z pozostawieniem szczeliny, umożliwiającej usuwanie przenikającej pary wodnej oraz zgromadzonych skroplin wody. Pianka poliuretanowa otwartokomorowa, posiada podobne właściwości termiczne do wełny mineralnej czy styropianu, jednak z tą różnicą, że w gotowym ociepleniu z pianki otwarto komórkowej nie występują łączenia oraz materiał ten trwale przykleja się do podłoża, uniemożliwiając powstawanie mostków termicznych. Dlatego, zapewnia lepszą ochronę termiczną niż tradycyjne materiały termoizolacyjne.
PIANKA POLIURETANOWA ZAMKNIĘTOKOMOROWA [ciężka]
Zawiera minimum 90% komórek zamkniętych, dzięki swoim właściwościom fizycznym i parametrom technicznym jest doskonałym materiałem termo i hydroizolacyjnym znajdującym coraz szersze zastosowanie w budownictwie przemysłowym i ogólnym. Jej gęstość jest uwarunkowana od przeznaczenia.
Najczęściej pianki o gęstości 41,5kg/m³ używane są do:
termoizolacji dachów od wewnątrz,
termoizolacji ścian w budynkach przemysłowych (budynki inwentarskie),
izolacji przeciwskropleniowej obiektów pokrytych blachą,
izolacji rurociągów, zbiorników.
Pianki o gęstości 51kg/m³ stosuje się do:
termo i hydroizolacji stropodachów,
izolacji fundamentów.
Technologia polega na aplikacji sztywnej piany poliuretanowej na konstrukcję. Podczas żelowania piana zwiększa swoją objętość nawet do 40 razy, co zapewnia jej dotarcie w najgłębsze zakamarki i jednocześnie tworzy jednolitą, twardą warstwę ochronną. Natrysk już 3 cm piany zapewnia odpowiednią hydroizolację i zapobiega skraplaniu się wody, co dodatkowo przeciwdziała korozji konstrukcji.
Ze względu na swoja adhezję piankę poliuretanową można nakładać na dowolne podłoże, a szybkość zastygania sprawia, że nałożona pianka nie spływa. W przypadku, kiedy narażona jest na działanie promieniowania UV, pokrywa się ją odpowiednią farbą. To również stanowi dodatkową hydroizolację i poprawia walory estetyczne.
Uniwersalność tego rodzaju izolacji pozwala na wszechstronne zastosowanie.